22 жовтня 2020 р.

Людина в контексті доби

 


/ ІНФОРМ-ЛІТЕРАТУРНА ХВИЛИНКА /

  І вже коли ти похитнувсь у слові,
Вважай, що похитнувся у собі.

Б.Олійник


Борис Олійник, якому 22 жовтня 2020 року виповнилося б  вісімдесят п»ять, став класиком за життя. Між його Долею і Словом, володарем якого наш  літератор став завдяки генетичному коду,— лише Правда. Правда як синонім моральності. Саме ці глибинні корені живлять крону самобутньої творчості Бориса Ілліча, чия “життєва нива” дала повноважні сходи. Народний депутат. Академік. Лауреат численних премій і Герой України. Та передусім — Поет. У своєму передювілейному фоліанті “Основи”, виданому за сприяння столичної влади,— вірші різних років, що помічені епохальною печаттю.

   Борис Олійник український поет, публіцист, громадський діяч, академік НАН України, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.       Борис Олійник дебютував у літературі 1959 року книжкою-нарисом «За Північним Дінцем». Перша збірка віршів «Б’ють у крицю ковалі» вийшла у 1962 році. На сьогодні Борис Ілліч – автор понад 40 книг віршів, есе, статей, які перекладались російською, чеською, словацькою, польською, сербською, румунською, італійською та іншими мовами. Найвідоміші збірки: «Б’ють у крицю ковалі», «Двадцятий вал», «Відлуння», «Сива ластівка», «Дума про місто», «Міра». Основний жанр – поетичний, виступав також у публіцистиці. Борис Олійник – ціла епоха в українській літературі, а його митецька й людська доля – один із яскравих прикладів існування (виживання) поета, людини творчої у тоталітарному суспільстві. 2005 року йому було присвоєне звання Героя України, також Олійник — почесний академік Академії наук. 2010 року був призначений главою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

"Я завжди говорив, що героєм у нас може бути кожен. От людиною – це вже складніше. Тому до звання Героя України ставлюся спокійно. Спасибі, звичайно. Але чи від того я став кращим, чи гіршим? У мене єдина перевага – я нікого не продав. Романтиком я був і лишаюся досі. Бо вважаю, що той, хто зраджує свої небесні ідеали, стає абсолютним обивателем, навіть у літературі. Не знаю, чи вдалося мені зберегти літературну планку. Принаймні все життя я намагався її не опускати. Без романтики все засохне. Пересохнуть усі джерела, які поять нашу духовну річку", - говорив в інтерв'ю Олійник.

Немає коментарів:

Дописати коментар