2 грудня 2022 р.

Наш перворозум: крокуємо за Сковородою

 

Великі люди – від землі, з народного кореня. Це - геніальні особистості, генії, що латиною означає «дух». І без мандрівного філософа,байкаря, поета й перекладача Григорія Сковороди не можливо уявити ні славетних Чорнух, ні Полтавщини, ні України взагалі, нашого народу й держави. Адже Сковорода - наша знакова величина. Сковорода входить, за версією Юнеско, до п’яти мудреців світу ,яких об’єднує принцип: «Жив, як учив». «Коли не зможу нічим любій Вітчизні прислужитись, в усякому разі з усієї сили намагатимуся ніколи ні в чому не шкодити».

 Він, і через  три сотні літ від дня народження, залишається нашим сучасником, чиї мудрі поради допомагають і ще будуть допомагати нашому народу. Прилучитися до його мудрості, світлого поетичного слова справа честі для нас. Власне з цього приводу сьогодні у нашій бібліотеці  зібралися інтелігенція, учні шкіл , професійного ліцею, представники місцевого самоврядування, читачі, ВПО на урочисту академію.

   На одному диханні пройшов захід. Усі із захопленням поринули у світ Сковороди. 

     Захід відкрили дует ансамблю "Кантабіле" Жидачівської мистецької школи. 

Про педагогічний та філософський світ розповів директор Жидачівського ЗЗСО №3 Василь Благий. 

  Григорій Сковорода відомий, як мандрівний філософ, але він ще й талановитий поет-лірик, а й видатний байкар. Про літературну діяльність розповіла вчитель Жидачівського ЗЗСО№3 Оксана Пашко. 

Сковорода був надзвичайно віруючою людиною. Він говорив:«Щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе. Поки чоловік не знає Бога в самім собі, годі шукати Його в світі».«Вірити в Бога не значить – вірити в Його існування, а значить – віддатися Йому та жити за Його Законом». Діалог"Сковорода і єпископ" зачитали Сергій Маслій (учень Бережницького ЗЗСО) та Петро Приходько (вчитель Жидачівськог ЗЗСО№2).

  


Сковорода зумів передбачити свою смерть Він померу славнозвісній Сковородинівці на Харківщині і заповідав себе поховати. Могилу трохи перенесли, а в будинку, де він жив, зробили музей…

 На сьогодні цей музей знищений ворогом. Але свого часу там побувала делегація із Львівської області із "Книжковим двориком". Про пам"ятні місця та музей розповіла Ольга Прокопів(вчитель Жидачівського ЗЗСО №3), яка також відвідала ці місця.

  Музичні номери у супроводі Оксани Дахній та Тараса Корвацького (фортепіано та сопілка), Сергія Маслія(фортепіано),Мундяк Ані- учениці Жидачівської мистецької школи (бандура)додали колориту .








Спадщині Г.Сковороди відкриває двері вічність. Бо і тепер ми маємо спрагло припасти до джерел його мудрості: читати і дивуватись своєчасності ідей, співзвучних нашій епосі, коли Україна намагається знайти своє місце в світі і бореться за свободу.  Пізнаймо ж Григорія Сковороду – у нім же пізнаємо себе, свій народ, свої духовні цінності.

Немає коментарів:

Дописати коментар