11 травня 2016 р.

"НАМ ПОРА ДЛЯ УКРАЇНИ ЖИТЬ"

ЛІТЕРАТУРНА ВІТАЛЬНЯ "У ФРАНКОВІЙ СВІТЛИЦІ"
11 травня у нашій бібліотеці відбувя цікавий захід - присвячений будівничому величного храму української культури ІВАНУ ФРАНКУ.

Програма семінару була насиченою, різносторонньою, цікавою для присутніх, повною новизни - дослідженями постаті Івана Франка та його значення в житті українства колись і дотепер.

Захід розпочався презентацією ілюстраційної фотовиставки 
"У притворі вічності"
яка організована за сприяння департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА.
 Виставку відкрила директор районного Народного Дому  - Олександра Максимів, музичний супровід - народний камерний ансамбль"Кантабіле" РНД  (керівник -  Наталя Солопенко), Художнє читання Аліни Грима.

 


Виставка видань творів Івана Яковича Франка та літератури про нього
 "Іван Франко: дух, наука, думка, воля" - запрошення до читання, пізнання, осмислення.
Програма  заходу :
1."ПРИЙШОВ, ЩОБ ЗАЛИШИТИСЬ НА ВІКИ" - (Ольга Костик - методист Жидачівського РМК, Галина Дереш - зав.відділом обслуговування цетральної бібліотеки Жидачівської РЦБС)
2. ІВАН ФРАНКО І СТУДЕНСТВО  -  (Василь Благий - кандидат історичних нау,директор Жидачівської гімназії ім. О. Партицького).
 3. "ІВАН ФРАНКО І ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА" -(Оксана Пшик - вчительукраїнськоїмови та літератури Вовчатицької ЗОШ І_ІІ ст.)
4. "ІВАН ФРАНКО І  СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА" (Ірина Бовкіт- учитель зарубіжної літератури Жидачівської ЗОШ І-ІІІст.)
5. ФРАНКОВИМИ СТЕЖКАМИ ЖИДАЧІВЩИНИ  (Галина Корнецька - провідний бібліотграф Жидачівської РЦБС)
6. ІВАН ФРАНКО І ОМЕЛЯН ПАРТИЦЬКИЙ - (Іван Ольшанецький - директор Новосільської ЗОШ І-ІІ ст.)
7. ІВАН ФРАНКО І МУЗИКА (Наталя Кулик - методист Жидачівського РМК)

Усі виступаючі наводили цікаві факти з життя  Франка, розповідали про  простоту та геніальність його вчинків, творів, громадянську позицію,  формування і трансформацію поглядів, вплив на  окремих особистостей та цілого пласту суспільсва, особисті стосунки, захоплюючу енергетику та харизму Франка-людини.

За більш як століття прояву Франка-письменника і громадського діяча можна було б усе дослідити та розказати, але генії тим і  різняться, що кожен раз відкриваються сучасникам ще з не пізнаної сторони.

 У дослідженні "ФРАНКО І СТУДЕНСТВО"
Василяь Благий виклав об'ємний фактографічний матеріал про ЕРУ СТУДЕНТСТВА (1889-1914 рр), роль студентства в суспільно-політичному та громадському житті,  вплив Франка на студентський рух.
 Чи розмови велися в кав'ярні "Монополь", чи на зустрічах в студентському товаристві "Академічна діяльність", чи думки викладались у статтях та листах до студентства, чи на літніх курсах Товариства Шевченка в університеті (1904 р.)- І.Франко завжди авторитетно і  по простому, з розумінням та критичними зауваженнями, на рівні спілкувався з студентами.
Фактами беззаперечного значення особистості Франка поміж студентства стали видана студентами збірка творів Франка з нагоди його 25-річчя літературної діяльності у 1898 році "Мій Ізмарагд" та з'їзд "Україського студентського союзу"(1913 р.) головна доповідь якого була "Молодь за останні 40 літ на тлі Івана Франка". 

 Розповіді виступаючих в  темах "Іван Франко і дитяча література", "Іван Франко і світова література", "Франко і музика"  вкотре засвідчили геніальність, титанічну працьовитість, поєднання високої культури і простоти таланту Івана Франка, неперехідну популярність його творів.

У виконані учнів гімназії ім. О. Партицького звучали пісні на слова Франка (в тому  числі на німецькій  мові),  декламувались поезії.


Тема зв'язків Франка з Жидачівською землею була розкрита у виступі Галини Корнецької.  Матеріал цієї теми можна прочитати ТУТ.

Давня зацікавленість
 Іваан Ольшанецького літературною спадщиною району вилилась в дослідження діяльності  діяча Просвіти ХІХ -ХХ століття, уродженця  с.Тейсарів Омеляна Партицького.
  Розповідь дослідника велася про не прості стосунки  групи діячів просвіти разом з О. Партицьким  ("народовців")  та  І.Франка  з початковими соціалістичними поглядами, їх трансформація, підтримка Франка у виданні "Захара Беркута", порозуміння і спільна просвітницька праця  - вервечка зв'язків, подій, що мали вплив на загальну картину просвітництва  в Галичині.
О.Партицький був засновником єдиного українського журналу "Зоря", що міг поширюватися на територію Російської імперії і таким чином мати зв'язок з великою Україною, коли Львів  перебував у складі іншої імперії.             З 1886 року І. Франко мав можливість публікуватись у цьому журналі. Доповідач зауважив, що не дослідженою поки лишається тема праці О.Партицького та І.Франка  проти москвофільства і польського шовінізму.Учасники художнього супроводу заходу - учні гімназії О.Партицького під керівництвом  Оксани Дахній та Марії Гнатів : Андрій Осколіп, Соломія Лемеха, Віктор Рудік, Тарас Бляхівський, Настя Мазур, Ярина Кухар декламували поезію Івана Франка, Ростислава Братуня, виконували пісні на слова Франка "Червона калина", "Як почуєш вночі", "Чого являєшся мені у сні".

"Сорок літ, як Мойсей по пустині,
Він проводив народ за собою.
В небо рвалися очи вірлині,
А життя вниз тягло - бо в долині
Бій завзятий ішов з темнотою.
Як мечем, воював він словами,
То пророчив, то вчив як учитель,
То, як батько помежи синами
Пробував і творив поміж нами,
Правди й волі безсмертний служитель.
Він не гнувся під праці вагою
І ніколи її не цурався.
Як лицар, серед лютого бою,
На бій-полю поляг головою,
Але духом в безсмертя піднявся.
                                                                                   Б.Лепкий "Іванові Франкові""

Немає коментарів:

Дописати коментар