6 грудня 2017 р.

100-річчя утворення "Союзу українок" та 90-річчя утворення Жидачівської філії

 


Не затремтять серця жіночі, міцні, як з'єднана рідня!

6 грудня  прогресивне жіноцтво Жидачівщини  урочисто святкували 100 річчя від заснування СОЮЗУ УКРАЇНОК та 90 річчя її Жидачівської філії.


Україна. Жінка. Берегиня. Як багато значать ці слова для кожного з  нас, як глибоко западають у душу…
Чим би була новітня українська історія доби революцій, воєн, визвольних змагань, підпілля, політичної еміграції та ствердження державності без визначних жінок? Не тільки чиїхось муз, берегинь чи сестер-жалібниць, а й передусім активних учасниць політичних процесів, самостійних, так би мовити, "бойових одиниць" на фронтах боротьби за вільну Україну?

100 років «Союзу українок» і 90-літня історія «Союзу Українок» Жидачева – стало добрим  приводом  зібратися 6 грудня у районній бібліотеці  для проведення урочистостей    та поговорити в цей час про історичну роль українського жіноцтва у становленні держави та про те, якою є ця роль сьогодні, а також про участь жінок України в суспільному і політичному житті, виклики і перспективи українського жіноцтва. 

  Ведучі свята педагог-словесник Ольга Прокопів та провідний бібліограф Галина Корнецька наголосили на значимості жінки і її великому вкладі у розбудову державності України, пригадавши визначних українок різних епох.

  Про історію становлення Союзу Українок й тих, хто причетний до створення цієї відомої організації  у Жидачеві,  про важливі моменти багаторічної праці союзянок  розповіла – її керівник Олександра Безкоровайна  та заступниці Ганна Маринець й Наталія Лялюк.
    1927 року за ініціативою подружжя Комарниських (п.Комарниський – відомий адвокат у Жидачеві в 20-30-х роках) та вчительки Любові Данилович було засновано повітову філію «Союз українок». ЇЇ очолювала п. Клавдія Раковська – дружина отця декана Михайла Раковського, а секретарем була п.Розалія Давидчак – Литвинишин. У 1933 році після смерті Раковської, головою обрано п.Ганну Юрків, а з 1935 року п.Любов Політило, яка очолювала філію до 1939 року. Членкинями Союзу Українок були:
Ольга Стасина, Ольга Климкович, Марія Гивель-Давидчак, Слава Склярчиківна, Олександра Дубик, Софія Малинович, Ганна Дахній, Марія Данилович, Софія Чех, Анна Заневич, Ольга Серафин, Корнелія Давидчак-Дахній та ін..
 Союзянка Марія Егрецька, цікаво і захоплююче розповіла про період  головування  «Союзу Українок» під керівництвом її бабці п. Ганни Юрків, яка очолювала організацію у 1933-1935 роках.
 Цікаво і наповненою була  презентація фільму про безцінну просвітницьку, культурну, благодійну й духовну роботу Союзу Українок Жидачівського району, який створила журналіст Оксана Франків.
    

Теплі спогади звучали з уст союзянок, їх вітали заступник міського голови м. Жидачева Ярослав Гаврильчук, заступник голови Жидачівської районної ради Ігор Лалак, начальник відділу культури, туризму і спорту Жидачівської РДА Зіновій Тимофтевич, представниця Журавнівського осередку Союзу Українок Ірина Кравчук. Музичні дарунки – від учнів Жидачівських дитячої музичної школи, гімназії ім. О. Партицького, НВК. Свої талановиті мистецькі роботи представили Марія Турченяк і Галина Тимофтевич.

Немає коментарів:

Дописати коментар